Фахівці аналітичного центру DiXi Group закликали створити в Україні "зелений" банк для фінансування "зеленого" повоєнного відновлення країни.
Він сприятиме інвестиціям у низьковуглецеву, стійку до змін клімату економіку, йдеться в новому звіті DiXi Group.
Більше 10 таких інституції вже існують у світі:
- на національному рівні (Австралія, Японія, Малайзія, Швейцарія, Великобританія);
- на рівні штату (Каліфорнія, Коннектикут, Гаваї, Нью-Джерсі, Нью-Йорк і Род-Айленд у США);
- на рівні округу (округ Монтгомері, штат Меріленд, США);
- на міському рівні (напр. у м. Масдар, ОАЕ).
В дослідженні зазначили, що використання досвіду інших країн у створенні "зелених" банків може допомогти Україні створити інструмент для фінансування заходів "зеленого" відновлення.
“Такий банк може бути або створено у рамках Плану відновлення України як банк розвитку та координуючу фінустанову для повоєнної відбудови, підтримки "зелених" проєктів, або шляхом уповноваження існуючого державного банку, наприклад "Укргазбанку", що є першим в Україні банком "зеленого" фінансування та має фокус на кліматичних проєктах”, – запропонували аналітики.
Наприклад, в Австралії у 2012 році створили державний "зелений" банк Clean Energy Finance Corporation (CEFC) з метою зниження викидів вуглецю та збільшення інвестицій у "зелені" проєкти. Він використовує свої партнерства з провідними комерційними банками по всій Австралії та позичає їм кошти для прямого фінансування технологій та проєктів чистої енергетики.
За 8 років діяльності CEFC профінансував близько 18 тисяч таких проєктів на $0,8 млрд. Підтримані проєкти різні за масштабом – від невеликих дахових сонячних батарей і накопичувачів до енергоефективного виробництва та сільськогосподарського обладнання, а також покращеної термоізоляції будівель, систем опалення та охолодження, управління попитом і низьковуглецевого транспорту.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, українська громадськість підготувала 2 моделі "зеленого" відновлення країни після війни: “амбітну” та “прагматичну”, які покликані подолати руйнівні наслідки російської агресії та посилити позиції держави.