Утворення нового “мегаміністерства”, яке об’єднає Міністерство економіки України, Міністерство аграрної політики та продовольства та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів несе у собі ризики гальмування напрямку роботи кожного з них, але потенційно дає можливість для втілення системних змін.
Такі думки висловили експерти, науковці, природоохоронці та громадські активісти щодо входження Міндовкілля до нового об’єднаного відомства, яке неформально називають Міністерством ресурсів. Їх зібрала ЕкоПолітика.
Президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW Людмила Циганок вважає, що таке злиття може стати ключем для інтеграції природоохоронної логіки у всі сектори економіки. Вона говорить, що успішні держави й компанії давно йдуть шляхом інтеграції заради ефективності.
Експертка попередила, що буде складно й доведеться боротися за суб’єктність екологічного блоку.
“Але саме у спільному форматі можливе реальне управління трансформацією. І ми маємо бути не стороною конфлікту, а стороною рішень”, – сказала вона.
Фахівчиня наголосила: у випадку, якщо екологічна політика буде сильно представлена в єдиному економічному центрі рішень, це стане шансом для системних змін.
Інакшу думку висловила голова Всеукраїнської громадської організації "Жива планета" Світлана Берзіна. Вона вважає, що злиття трьох міністерств “може загострити ряд проблем по всім трьом секторам, призвести до дисбалансу, втрат кадрового потенціалу і суттєво пригальмувати налагоджені за останні 2 роки євроінтеграційні процеси в усіх трьох органах влади”.
Експертка нагадала, що за результатом роботи в об'єднаному "Міненерго + Міндовкілля", Україна отримала оцінку "1" за п'ятибальною системою за наближення національного законодавства до права ЄС у сфері довкілля.
“Після роз'єднання цих міністерств було докладено багато зусиль на відновлення і системну роботу, яка була достойно оцінена Єврокомісією під час скринінгу у червні цього року”, – розповіла Світлана Берзіна.
На думку керівника аналітичного відділу Української природоохоронної групи Петра Тєстова, охорона природи буде в новому міністерстві на останньому плані. Він також побоюється втрати фахового колективу Міндовкілля.
Еколог передбачає, що таке об'єднання на певний час паралізує роботу по напрямках міністерств, а компетентних спеціалістів, які б займалися розробкою нормативно-правової документації, дотичної до євроінтеграції, критично не вистачатиме.
“Певен, що через якийсь час знову зрозуміють свою помилку і почнуть відновлювати міністерство з нуля. Але втратимо і час, і природу…”, – скрушно констатував Тєстов.
Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко вважає об’єднання трьох міністерств злочином.
“Це не просто помилка – це злочин. Закривати міністерство захисту природи в країні, яка майже вся потерпає від локальних екологічних криз. Де знищуються ліси, безбожно забруднюється повітря, висихають річки, розорюються останні ділянки степів, зникають сотні видів тварин і рослин, а страшна ерозія пожирає ґрунт”, – вважає еколог.
Голова громадської ініціативи “Голка” Ірина Федорів вважає об’єднання трьох міністерств під час війни ударом по інституційній спроможності держави та нацбезпеці.
“За це триповерхове ліжко (Мінагро, Міндовкілля, Мінеконом) можуть голосувати тільки ті, хто бачить майбутнє своїх онуків не в цій країні”, – вважає активістка.
Як зовсім нещодавно повідомляла ЕкоПолітика, представники численних громадських організацій опублікували спільну заяву щодо неприпустимості ліквідації Міндовкілля як окремого відомства і злиття його з Мінекономіки та Мінагро.
Також ми інформували, що новостворене міністерство очолить колишній перший заступник міністра економіки Олексій Соболєв.