Україні варто звільнити від оподаткування викиди від біомаси незалежно від її вмісту у паливі, щоб допомогти вітчизняній промисловості залишитися конкурентноспроможною після повноцінного запровадження механізму вуглецевого коригування імпорту (СВАМ – Carbon Border Adjustment Mechanism).
Про це заявили в Асоціації професіоналів довкілля PAEW.
Експерти проаналізували два євроінтеграційних законопроєкти, які вже прийняті за основу та готуються до другого читання:
- №9596 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення ставки нуль гривень екологічного податку за викиди двоокису вуглецю для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалива”;
- №9597 “Про внесення змін до Закону України “Про альтернативні види палива” щодо створення реєстру установок, що використовують біопаливо як єдиний вид палива”.
Вони передбачають звільнення підприємств від сплати екоподатку за викиди СО2 при використанні біопалива, як це практикується в ЄС.
У чому полягає проблема
Після аналізу у PAEW зробили висновок, що “ці законопроєкти трохи суперечать чинним європейським та українським нормам, які вже враховують, що будь-яке використання біомаси, навіть у суміші з іншим паливом, має знижене податкове навантаження”. Фахівці зазначили, що у ЄС викиди від біомаси взагалі не враховують при підрахунку викидів СО2, навіть якщо біомаса лише частково використовується як паливо.
“Це стимулює підприємства активніше переходити на відновлювані джерела енергії”, – говорять в Асоціації.
Ось з якими нормативно-правовими актами фахівці знайшли суперечності:
- Директива Європейського парламенту і Ради 2003/87/ЄС про встановлення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів у межах Союзу та внесення змін до Директиви Ради 96/61/ЄС. Вони встановлюють принцип, що коефіцієнт викидів для біомаси дорівнює нулю, оскільки спалювання біомаси не призводить до чистого збільшення вуглецю в атмосфері, і тому не підлягає оподаткуванню податком на викиди СО2.
- Закон України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів" та Постанова №960 "Про порядок здійснення моніторингу та звітності, щодо викидів парникових газів" передбачають, що оператор віднімає обсяг викидів СО2 від біомаси. Це правило розповсюджується на установки, для яких паливом є біомаса, змішане паливо або змішаний матеріал.
- Директива Європейського парламенту і ради 2018/2001/ЄС про стимулювання використання енергії з відновлювальних джерел. Вона, зокрема встановлює критерії сталості та скорочення викидів парникових газів для біопалив, біорідин і палив із біомаси.
- Директива Ради 2003/96/ЄС про реструктуризацію системи Співтовариства з оподаткування енергетичних продуктів та електроенергії. Документ встановлює можливість запровадження державами-членами ЄС повного звільнення або знижених ставок оподаткування енергетичних продуктів, виготовлених виключно на біомасі або на продуктах, які виготовлені з біомаси.
У PAEW проаналізували ці нормативні документи і виявили, що жоден із них не передбачає розподілу між біомасою, яка використовується як єдиний вид палива, та частковим використанням біомаси.
Чому це важливо
Фахівці наголосили, що в ЄС викиди від біомаси (в незалежності від її вмісту) не оподатковуються та не враховуються в системі торгівлі викидами (EU ETS). Вони нагадали, що чинна система оподаткування викидів СО2 в Україні не стимулює запровадження енергоефективних заходів і перехід на альтернативні джерела енергії.
В Асоціації нагадали, що новим викликом для української промисловості стало запровадження в ЄС з жовтня 2023 року вуглецевого мита в рамках CBAM. Воно передбачає додаткові платежі для тих товарів, які ввозяться з країн, де викиди СО2 оподатковуються менше, ніж у ЄС.
Водночас регламент СВАМ передбачає, що у випадку, коли біомаса використовується як паливо для спалювання і відповідає критеріям сталості та скорочення викидів парникових газів, встановленим "Директивою з відновлюваної енергетики" (RED II), вона може бути прирівняна до нуля за рівнем викидів. Тому фахівці попередили:
“Без прийняття систем фінансової підтримки шляхом звільнення від оподаткування викидів від біомаси (незалежно від її вмісту), ситуація приведе до того, коли українська продукція стане неконкурентною на європейських та світових ринках”.
На думку членів Асоціації, законопроєкти №9596 та №9597 націлені на малий бізнес та дозволять досягти незначного скорочення викидів парникових газів. Вони зазначили, що важка промисловість не може здійснювати свою діяльність виключно на біопаливі, оскільки не зможе отримати достатню кількість теплової енергії з таких видів палива.
Тому вони запропонували внести додаткові положення до Податкового кодексу України та Закону України "Про альтернативні види палива", які передбачають визначення поняття біомаси як невикопної біологічно відновлюваної речовини органічного походження, здатної до біологічного розкладу, у вигляді продуктів, відходів та залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно повʼязаних з ними галузей промисловості, а також складову промислових або побутових відходів, здатну до біологічного розкладу. Також передбачається, що від оподаткування звільнятиметься частина викидів, якщо використовувалося змішане паливо або змішаний матеріал, що містить біомасу.
Також фахівці пропонують у Законі України "Про альтернативні види палива" передбачити створення Кабінетом Міністрів України реєстру установок, що використовують паливо, яке є біомасою, змішане паливо або змішаний матеріал що містить біомасу, де біомаса відповідає критеріям сталості згідно з Директивою REDII.
Нагадаємо, 18 червня Верховна Рада України прийняла за основу урядовий законопроєкт №9597 “Про внесення змін до Закону України “Про альтернативні види палива” щодо створення реєстру установок, що використовують біопаливо як єдиний вид палива”.
А через місяць, 16 липня, депутати прийняли за основу проєкт Закону №9596 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення ставки нуль гривень екологічного податку за викиди двоокису вуглецю для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалива”.