ЄС відкладає “до літа” оголошення своєї кліматичної мети на 2040 рік, – ЗМІ shutterstock

ЄС відкладає “до літа” оголошення своєї кліматичної мети на 2040 рік, – ЗМІ

Ганна Велика

Початково воно планувалося на перший квартал 2025 року

Європейська комісія опублікує ціль по скороченню викидів до 2040 року влітку, таким чином відтягнувши публікацію відповідного законопроєкту ще на пару місяців.

Про це повідомляє POLITICO з посиланням на виступ комісара ЄС з питань клімату Вопке Хукстри перед журналістами 3 квітня.

Він розповів, що зіткнувся із занепокоєнням з боку столиць країн ЄС та політичних груп у Європейському парламенті та обговорив шляхи пом'якшення плану ЄС щодо скорочення викидів на 90% від рівня 1990 року до 2040 року.

"Очевидно, що нам потрібно трохи більше часу", – сказав Хукстра.

Комісар також додав, що йому знадобляться “тижні або місяці”, щоб знайти більшість для законодавчої пропозиції, і він хотів би зробити це "до літа". Посадовець планує у найближчі тижні провести консультації з європейськими столицями та групами в парламенті, щоб створити "міцну більшість" для досягнення цієї мети.

На запитання журналіста, чи знаходиться під загрозою сама ціль у 90%, Хукстра відповів, що вона залишається "відправною точкою" Єврокомісії, і що він "оптимістично налаштований" на те, що ця цифра і залишиться кінцевою метою.

Окремо єврокомісар наголосив, що торговельна війна, розв'язана президентом США Дональдом Трампом, матиме подальший згубний вплив на кліматичні зусилля.

Критика затримки з оголошенням

Депутат Європарламенту від політичної групи соціалістів і демократів Тімо Вьолкен вважає, що затримка з публікацією цілі до 2040 року порушує чітке зобов'язання Єврокомісії перед парламентом і серйозно підриває довіру групи до себе.

Нагадаємо, незалежна рада науковців ЄС рекомендувала досягти мети на рівні від 90 до 95%.

На думку депутата, окрім репутаційної шкоди для статусу Європи як кліматичного лідера, це зволікання також ставить під загрозу процес Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

Прибічники зменшення мети

У POLITICO нагадали, що деякі політики з найбільшої політичної групи в Європарламенті – правоцентристською Європейської народної партії, рідної для президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і Вопке Хукстри – розкритикували мету у 90%.

Деякі європейські уряди також виступили проти, а ультраправий уряд Італії відкрито закликав знизити цільовий показник до 80 або 85%.

Які існують варіанти компромісних рішень

POLITICO повідомляє, що Вопке Хукстра консультувався з групами в Європарламенті щодо кількох "гнучких можливостей", які могли б зменшити занепокоєння з приводу досягнення 90-відсоткової мети. Зокрема розглядалося використання міжнародних вуглецевих кредитів для зарахування до цілі ЄС. Такий крок передбачає повільніше скорочення викидів на початку 2030-х років, а також збільшення квот для лісів і нових технологій, які видаляють вуглець з повітря.

На думку Тімо Вьолкена, це може відкрити “величезні лазівки” замість того, щоб сприяти скороченню викидів у ЄС. Зелені депутати Європарламенту також заявили POLITICO, що вони відмовляться від використання цих кредитів, які фінансують кліматичні проєкти за кордоном і дозволяють країнам ЄС зараховувати скорочення викидів до своїх власних цілей.

Україна у європейському контексті

Стає очевидним, що навіть ЄС з його мільярдним фінансуванням проєктів зеленого переходу та відсутністю війни відчуває суттєві труднощі у досягненні своїх кліматичних цілей. Тому постає закономірне питання: чи доцільно Україні під час повномасштабного вторгнення ставити собі таку ж амбітну ціль щодо скорочення викидів, як ЄС, якщо блок і сам не може дати з нею ради?

Днями ЕкоПолітика повідомляла про те, що у Євросоюзі все менше країн підтримують скорочення викидів на 90% до 2040 року.

Читайте також
Майбутнє системи торгівлі викидами ЄС: експерти дали рекомендації зі збереження ефективності
Майбутнє системи торгівлі викидами ЄС: експерти дали рекомендації зі збереження ефективності

Вони закликали до швидких, зважених та продуманих змін

У ЄС все менше країн підтримують скорочення викидів на 90% до 2040 року
У ЄС все менше країн підтримують скорочення викидів на 90% до 2040 року

Зміни у риториці політиків у більшості випадків пов’язані зі змінами у керівних органах держав

Стало відомо, скільки ЄС готовий вкласти у декарбонізацію своєї сталеливарної промисловості
Стало відомо, скільки ЄС готовий вкласти у декарбонізацію своєї сталеливарної промисловості

Наші підприємства про такі суми можуть тільки мріяти

Кліматична ціль ЄС на 2035 рік буде досягнута, але затримка з 2040-м насувається 
Кліматична ціль ЄС на 2035 рік буде досягнута, але затримка з 2040-м насувається 

Запізнення може бути обумовлене частково призупиненням законотворчості в ЄС в рік виборів до Європарламенту, а також наявністю політичного тиску