Уряд визначив основні завдання у сфері захисту довкілля та зеленого переходу на 2025 рік kmu.gov.ua

Уряд визначив основні завдання у сфері захисту довкілля та зеленого переходу на 2025 рік

Ганна Велика

Зокрема, у серпні планується подати до Верховної Ради законопроєкт про систему торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні

Кабінет міністрів України затвердив План пріоритетних дій уряду на 2025 рік, який містить, зокрема, завдання та заходи для досягнення цілей сталого розвитку та виконання пунктів Плану Ukraine Facility.

Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Наразі текст документа ще не оприлюднений на сайті парламенту, проте його надав для ознайомлення народний депутат Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.

Загалом План містить 392 кроки, 37 з яких пов’язані із захистом навколишнього природного середовища та зеленим енергетичним переходом України. Розглянемо їх детальніше.

Міжнародні зобов’язання України

Розділ Плану із назвою “Захист довкілля” розпочинається з кроків, спрямованих на євроінтеграцію та отримання фінансової допомоги від Європейського Союзу. Відповідальним за його виконання визначене Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Ukraine Facility Plan

Кабмін запланував розгляд таких документів, пов’язаних з цією ініціативою ЄС:

  1. Проєкту розпорядження уряду про затвердження плану заходів щодо створення національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Це один з елементів Реформи 3 “Ринкові механізми ціноутворення на вуглець”. Строк виконання – березень.
  2. Законопроєкту про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення кримінальної відповідальності у сфері управління відходами. Його запланували у рамках виконання рекомендації Єврокомісії з ID 207, який передбачає ухвалення первинного та вторинного законодавства для продовження реформ, розпочатих у сфері поводження з відходами. Строк виконання – березень.
  3. Законопроєкту про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності у сфері управління відходами. Аналогічно – ID 207. Строк виконання також березень.
  4. Законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів України в частині імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо захисту вод від забруднення. Строк виконання – березень.
  5. Актів Кабміну для реалізації Закону України №3855-IX “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”. Строк виконання – червень.
  6. Законопроєкту про систему торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні. Строк виконання – серпень.
  7. Проєкту розпорядження уряду про схвалення Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди. Вимога щодо затвердження цього документу є частиною Реформи 2 “Кліматична політика” в Ukraine Facility Plan. Строк виконання – вересень.
  8. Проєкту постанови Кабміну про затвердження Положення про науково-експертну раду з питань зміни клімату та збереження озонового шару. Це також один із заходів у межах Реформи 2. Строк виконання – жовтень.
  9. Проєкту розпорядження Кабміну про затвердження Довгострокової стратегії низьковуглецевого розвитку України. Це також один з індикаторів за Ukraine Facility Plan. Він має ID 202, а дедлайном для його виконання у Плані Ukraine Facility значиться 4 квартал 2025 року. У своєму Плані уряд визначив жовтень як строк виконання цього кроку.
  10. Законопроєкту про підтвердження сталості походження деревини та інших товарів, що можуть призвести до знеліснення та деградації лісів. Прийняття такого закону передбачене у рамках Реформи 4 “Відновлення та збереження природних ресурсів” в Ukraine Facility Plan. Строк виконання – жовтень.
  11. Законопроєкту про внесення змін до деяких законів України в частині імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо збереження тваринного і рослинного світу. Строк виконання – грудень.

Внутрішній порядок денний

Законопроєкти

Щоб заповнити прогалини у національному законодавстві, а також законодавчо врегулювати окремі довкіллєві питання, уряд планує розглянути та подати до парламенту наступні законопроєкти:

  1. “Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України". Строк виконання – лютий.
  2. “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку, що справляється за захоронення відходів та розміщення відходів видобувної промисловості”. Строк виконання – квітень.
  3. “Про управління відходами електричного та електронного обладнання”. Строк виконання – травень.
  4. “Про обмеження виробництва та обігу пластикової продукції одноразового використання на території України”. Строк виконання – серпень.
  5. “Про батареї, акумулятори та відходи батарей та акумуляторів”. Строк виконання – вересень.
  6. “Про відпрацьовані шини, відпрацьовані масла та транспортні засоби, зняті з експлуатації”. Строк виконання – жовтень.

Енергоефективність

У цій сфері Кабмін планує:

  1. Затвердити порядок визначення розмірів внесків, які сплачуються зобов’язаними сторонами до Фонду енергоефективності. Строк виконання – листопад.
  2. Прийняти постанову щодо внесення змін до Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Строк виконання – лютий.
  3. Прийняти постанову щодо внесення змін до Статуту державної установи “Фонд енергоефективності”.

Документи щодо приєднання до рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР)

Уряд запланував розгляд пропозицій щодо приєднання за такими напрямками:

  • належні методи управління державними витратами на природоохоронні заходи;
  • екологічна інформація та звітність;
  • комплексне запобігання забрудненню та контролю за ним;
  • екологічно безпечне управління відходами;
  • водні ресурси;
  • протидія незаконній торгівлі пестицидами;
  • систематичне дослідження існуючих хімічних речовин.

Також заплановане налагодження взаємодії з Комітетом з хімічних речовин та біотехнологій ОЕСР для отримання статусу запрошеного учасника.

Нагадаємо, про плани Міндовкілля по розробці підзаконних актів до закону “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” та коли їх варто очікувати, ЕкоПолітика писала ось у цьому матеріалі. Також ми готували для своїх читачів детальний розбір всіх вимог до України в рамках виконання Ukraine Facility Plan та рекомендацій Єврокомісії.

Читайте також
Активісти виграли апеляційний суд проти Кабміну на захист Мархалівського лісу
Активісти виграли апеляційний суд проти Кабміну на захист Мархалівського лісу

Облаштування меморіального цвинтаря під Києвом викликало значний резонанс у суспільстві

Рубки переформування: в Кабміні створили ще одну загрозу українському довкіллю
Рубки переформування: в Кабміні створили ще одну загрозу українському довкіллю

Уряд може перетворити рубки переформування на спосіб масової заготівлі товарної деревини