На Китай припадає понад 70% поточного будівництва промислових сонячних і вітрових електростанцій у світі – це понад 416 ГВт.
Такі дані містяться у звіті Global Energy Monitor (GEM). Це неурядова організація, яка займається каталогізацією проєктів із викопного палива та відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) по всьому світу.
Її аналітики дослідили перспективні сонячні та вітрові потужності промислового масштабу – проєкти, які були анонсовані або перебувають на стадії підготовки до будівництва чи вже будуються.
Яка ситуація за підсумками минулого року
У GEM з’ясували, що у всьому світі перспективні потужності у 2024 році зросли більш ніж на 20% – з 3,6 ТВт до 4,4 ТВт. Але дослідники зазначають, що така цифра – це лише половина від необхідної для досягнення глобальної мети – збільшити втричі потужності ВДЕ. Саме таку мету поставили країни на Конференції ООН з питань зміни клімату COP28.
За два останніх роки потужність запланованих сонячних (СЕС) та вітрових електростанцій (ВЕС) у світі подвоїлася:
![globalenergymonitor.org](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/zrostannya-VES-ta-SES-za-2022-2024-roki.png)
Джерело: globalenergymonitor.org.
Глобальна операційна потужність торік зросла на 14%, оскільки щонайменше 240 ГВт СЕС та ВЕС промислового масштабу були введені в експлуатацію.
Китай – глобальний лідер
За оцінками спеціалістів GEM, Китай має найбільшу потенційну потужність як у сфері сонячної, так і у сфері вітрової енергетики – сумарно понад 1,3 ТВт – це понад чверть всіх потенційних потужностей у світі. 36% запланованих у Китаї проєктів вже перебувають на стадії будівництва, тоді як середній світовий показник становить 7%.
За Китаєм йдуть Бразилія (417 ГВт), Австралія (372 ГВт), США (218 ГВт) та Іспанія (144 ГВт).
Китай не лише лідирує у світі за кількістю реалізованих проєктів, але й планує побудувати понад дві третини (70%) усіх сонячних та вітрових електростанцій у найближчі роки.
Тим часом Індія, з п'ятим за величиною ВВП у світі та 30% проєктів на стадії будівництва, планує додати майже 130 ГВт перспективних сонячних та вітрових потужностей у найближчі роки. 35 ГВт з цих потужностей планують приєднати до мережі вже до березня 2025 року. Минулого року перспективні сонячні та вітрові потужності в Індії зросли на 50%, що, на думку експертів GEM, свідчить про зміни у плануванні розвитку відновлюваної енергетики.
Дисбаланс у розвитку ВДЕ
За межами Китаю та багатих країн "Великої сімки" (G7) лише половина сонячних та вітрових проєктів, запланованих до запуску у 2024 році, були фактично завершені вчасно.
Попри свою частку у 45% у світовому валовому внутрішньому продукті (ВВП), країни G7 будують лише 10% запланованих сонячних та вітрових проєктів – 59 ГВт. Цей показник затьмарює Китай, на частку якого припадає понад 416 ГВт поточного будівництва промислових СЕС і ВЕС у світі.
Тим часом за межами Китаю кількість сонячних і вітрових потужностей, що будуються, залишається низькою – зараз це лише 7% потенційних потужностей (226 ГВт). На думку аналітиків GEM, неспроможність запустити проєкти з ВДЕ може поставити під загрозу темпи та масштаби, необхідні для досягнення мети потроєння потужностей ВДЕ до 2030 року.
За даними GEM, у всьому світі лише 59% проєктів відновлюваної енергетики почали виробляти електроенергію вчасно.
![globalenergymonitor.org](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/chastka-zavershenih-proiektiv-vde.png)
Джерело: globalenergymonitor.org.
Аналітики констатували, що Китай будував найбільше потужностей СЕС та ВЕС, але для країн G7, на їхню думку, ймовірність вчасного завершення проєктів є вищою. Вони на графіку показали, що у 2024 році країни "Великої сімки" вчасно добудували 75% потужностей (30 з 40 ГВт), а у Китаї цей показник склав близько 55% (50 з 91 ГВт).
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що китайська індустрія сонячної генерації б’є рекорди за продуктивністю.