Інформацією про ці енергетичні проєкти поділилися очільники громад та ЗМІ.
Де проєкти нещодавно завершені або вже частково реалізовані
м. Шумськ, Тернопільська область
На Тернопільщині у Шумській міській лікарні встановили СЕС потужністю 50 кВт. Лікарня є найбільшим споживачем електроенергії серед комунальних установ громади. Завдяки геліостанції вона щорічно економитиме до 800 тис. грн для міського бюджету.
Встановлювали СЕС у рамках грантового проєкту "Відновлювані джерела енергії для стійкої України", який фінансується Німеччиною.
м. Калуш, Івано-Франківська область
Сонячну електростанцію також монтують на двох блоках підйому міського водозабору у Калуші. Її споруджують завдяки механізму ЕСКО, тобто за участю енергосервісної компанії.
У 2024 році КП "Калуська енергетична компанія" провела тендер. Компанія , яка перемогла, зобов’язалася власним коштом спорудити конструкцію і поставити сонячні панелі. Міський голова Калуша Андрій Найда наголосив, що комунальне підприємство жодних коштів у будівництво не вкладає.
Вироблену сонячну енергію “КЕК” купуватиме в інвестора на 10% дешевше від ринкової ціни. А у випадку непередбачуваних обставин, водопідйоми зможуть працювати з використанням енергії, згенерованої СЕС.
За інформацією очільника міста, з 2037 року сонячна станція стане власністю громади. Потужність обох об’єктів однакова – по 90 кВт. Продуктивність – 100 тис. кВт·год на рік.
“Сонячні панелі на першому блоці першого підйому міського водозабору практично встановлені. На другому – триває їх монтаж. Загалом, роботи на обох об’єктах мають звершитись орієнтовно через місяць”, – говорить Андрій Найда.
м. Лохвиця, Полтавська область
У Лохвицькій центральній районній лікарні встановили СЕС потужністю 34 кВт⋅год.
Загальна вартість проєкту склала 1 340 761 грн. Його на 50% профінансував державний бюджет, на 25% – районна рада, ще 25% коштів надав партнер проєкту – компанія "Регал Петролеум Корпорейшен Лімітед".
Розрахована середньорічна генерація складе 30 тис. кВт⋅год, що дає можливість економити близько 320 тис. грн щороку.
м. Надвірна, Івано-Франківська область
На даху Надвірнянського некомерційного центру первинної медичної допомоги встановили сучасну сонячну електростанцію потужністю 10 кВт. Вона оснащена додатковою акумуляцією потужністю 20 кВт·год, що забезпечить резервне живлення у разі аварійних вимкнень або знеструмлення будівлі.
В яких громадах вже виділені кошти на нові СЕС
м. Тернопіль
У цьому обласному центрі планують забезпечити сонячною електростанцією потужністю до 200 кВт будівлю обласної ради. За попередніми розрахунками, вона буде економити до 30% річного споживання електрики цієї установи.
Загальна вартість робіт становить 8 млн грн. Частину гроше , за розпорядженням голови Тернопільської обласної військової адміністрації, вже виділили з обласного бюджету.
Передбачається, що СЕС дозволить щорічно економити 2 млн грн і окупиться через 3 роки.
м. Миколаїв
Данська компанія DRC виділяє €300 тис. на встановлення сонячних електростанцій для 4 обʼєктів КП "Миколаївводоканал". Зараз для цих проєктів розробляється проєктна документація.
Загалом у рамках співпраці з DRC планують облаштувати СЕС на 12 обʼєктах комунального підприємства.
Днями ЕкоПолітика розповідала, що у Богуславській громаді на Київщині встановили сонячну електростанцію, яка допоможе зменшить витрати на водовідведення на 770 тис. грн на рік.