Інвестиції у низьковуглецевий енергетичний перехід у всьому світі зросли на 11% і досягли рекордних $2,1 трлн у 2024 році.
Такі дані наводять автори щорічного звіту дослідницької компанії BloombergNEF "Інвестиційні тенденції енергетичного переходу до 2025 року".
Аналітики говорять, що драйверами зростання стали:
- електрифікований транспорт;
- відновлювана енергетика;
- електромережі;
- інвестиції в накопичувачі енергії.
Минулого року вони досягли нових максимумів.
При цьому дослідники зауважили, що хоча загальний обсяг інвестицій у технології енергетичного переходу встановив новий рекорд, темпи зростання були повільнішими, ніж у попередні три роки, коли інвестиції зростали на 24-29% щорічно.
Електрифікований транспорт залишився найбільшим інвестиційним рушієм. Він досягнув $757 млрд у 2024 році. Ця цифра включає витрати на пасажирські електромобілі, електричні дво- і триколісні транспортні засоби, комерційні електромобілі, громадську зарядну інфраструктуру та транспортні засоби на паливних елементах.
Інвестиції у відновлювану енергетику сягнули $728 млрд, що включає інвестиції у вітрову (як наземну, так і офшорну), сонячну, біопаливо, біомасу та відходи, морську, геотермальну та малу гідроенергетику.
Інвестиції в електромережі склали $390 млрд. Ця цифра включає інвестиції в лінії електропередач і розподілу, обладнання підстанцій та цифровізацію мережі.
Глобальні інвестиції в чистий енергетичний перехід за секторами
Лідер за інвестиціями – Китай
За даними звіту, найбільшим ринком для інвестицій минулого року був континентальний Китай, на який припало $818 млрд інвестицій. Це на 20% більше, ніж у 2023 році. Зростання інвестицій у Китаї забезпечило дві третини загального глобального приросту за рік. Причому всі сектори, розглянуті у звіті, продемонстрували стійке збільшення.
ЄС, США та Великобританія, які були рушійною силою зростання у 2023 році, показали різні результати у 2024 році. Інвестиції в США не змінилися – вони залишилися на позначці $338 млрд. В ЄС і Великобританії вони знизилися до $381 млрд і 65,3 млрд відповідно.
Загальний обсяг інвестицій Китаю минулого року був більшим, ніж сукупні інвестиції США, ЄС та Великобританії разом узятих. З великих ринків, включених до звіту, Індія та Канада також сприяли загальному глобальному зростанню, збільшивши свої інвестиції на 13% та 19% відповідно.
Розвинені vs нові сектори чистої енергетики
Аналітики BNEF у своєму звіті зауважили помітну різницю між інвестиціями у розвинені та нові сектори економіки чистої енергетики. Так, перевірені, комерційно масштабовані технології, що мають усталені бізнес-моделі – відновлювані джерела енергії, накопичувачі енергії, електромобілі та електромережі – склали переважну більшість інвестицій у 2024 році.
Ці сектори залучили $1,93 трлн, що на 14,7% більше, попри перешкоди у вигляді політичних рішень, вищих відсоткових ставок та очікуваного сповільнення споживчих закупівель.
На противагу цьому, інвестиції в нові технології, такі як електрифіковане тепло, водень, уловлювання та зберігання вуглецю (УЗВ), ядерна енергетика, чиста промисловість та екологічно чисте судноплавство, досягли лише $155 млрд. Вони продемонстрували загальне падіння на 23% порівняно з попереднім роком.
Фактори, що стримують інвестиції у ці сектори, включають:
- доступність;
- зрілість технологій;
- комерційну масштабованість.
На думку експертів BNEF, щоб масштабувати ці галузі, державному і приватному секторам необхідно докласти більше зусиль для зниження ризиків цих технологій, “інакше вони навряд чи матимуть значний вплив на викиди до кінця десятиліття”.
Нагадаємо, раніше ЕкоПолітика публікувала перелік країн та регіонів, які лідирують у світовій біоенергетиці.