Азія тримає першість як за обсягами енергії, згенерованої ВДЕ, так і за кількістю електрики, виробленої з біомаси. Країною-лідером як у регіоні, так і у світі є Китай, який виробив більше ніж 25% світового обсягу електрики з біомаси.
Такі дані оприлюднила Всесвітня біоенергетична асоціація (World Bioenergy Association – WBA) у своєму щорічному звіті "Глобальна статистика біоенергетики. 11-те видання. 2024 рік".
Аналітики зосередили свою увагу на глобальному розвитку виробництва енергії з біомаси та навели дані за всіма секторами біоенергетики: рідке біопаливо, біогаз, пелети, лісове господарство, сільське господарство, відходи тощо.
У 2022 році відновлювані джерела енергії (ВДЕ), включно з біопаливом, продовжували стабільно зростати й забезпечили 89 ЕДж енергії. Це майже на 30% більше, ніж за останнє десятиліття. Біоенергетика залишилася стабільною — близько 9% від загального обсягу енергопостачання.
Частка електроенергії, виробленої з біомаси, склала 8% від отриманої з ВДЕ. Це дорівнює 697 ТВт·год електрики.
Дослідники зазначили, що попри зростання біоенергетики, її відносна частка залишається стабільною, оскільки вітрова та сонячна електроенергетика теж швидко розвиваються протягом останнього десятиліття.
Лідери за обсягами енергії з ВДЕ
У 2023 році трійка регіонів світу з найвищими показниками виглядала так:
- Азія – 46% (4 087 ТВт·год);
- Америка — 28% (2 505 ТВт·год);
- Європа — 22% (1942 ТВт·год).
Якщо ж говорити про обсяги електроенергії з біомаси, то розподіл трішки інший:
- Азія – 51% (357 ТВт·год);
- Європа – 28% (198 ТВт·год);
- Америка — 19% (133 ТВт·год).
Генерація електрики з біомаси
З 2014 по 2023 рік виробництво електроенергії з біомаси продемонструвало зростання у 1,6 раза – з 439 до 697 ТВт∙год.
Аналітики констатують, що за десятиліття частка Азії у світовій генерації зросла з 28% до 51% і сягнула 357 ТВт∙год. Така динаміка дозволила їй обігнати Європу.
Водночас в Америці спостерігалося невелике зниження зі 146 ТВт∙год до 133 ТВт∙год. Африка та Океанія залишаються відносно стабільними – близько 7-8 ТВт∙год.
Перелік 10 країн-лідерів з найбільшим виробництвом електроенергії з біомаси у 2023 році виглядає наступним чином:
У 2023 р. Китай виробив більше ніж 25% світової електрики з біомаси – 204 ТВт∙год. Рекордного виробництва вдалося досягти у Бразилії – 54 ТВт∙год. Все завдяки 637 проєктам, які працюють на біомасі по всій країні.
Третє місце за обсягами електрики з біомаси посіла Японія. Країна продемонструвала найвищий темп зростання – на 18% порівняно зі значеннями 2022 року.
Дослідники WBA говорять, що у 2023 році біоенергетика зробила значний внесок і у виробництво електроенергії в європейських країнах. Вони наводять такі цифри:
- у Данії біоенергетика склала понад 20% від загального виробництва електроенергії;
- у Фінляндії на біоенергетику припадає 14% виробництва електроенергії;
- у Сполученому Королівстві – 12%.
Теплова енергія
За даними звіту, біомаса забезпечила 96% усього виробленого відновлюваного тепла у 2022 році. Частка геотермальних і сонячних термальних технологій була зовсім незначною. У регіональному розрізі Європа виробляє майже 80% світового відновлюваного тепла, водночас біоенергетика покриває 95%.
Транспорт
Основними гравцями у сфері відновлюваної енергії для транспорту у 2023 році стали США та Бразилія. У цьому році 6% енергії, яка використовувалася на транспорті США, було з ВДЕ. Вся ця енергія припадала на біопаливо.
У Бразилії у той же рік ВДЕ складали 22,5% енергоспоживання транспорту, в основному завдяки етанолу та біодизелю.
На початку жовтня ЕкоПолітика повідомляла, що перший український біометан почав надходити у вітчизняну ГТС. Його подали у мережу група компаній VITAGRO разом із фахівцями Хмельницького оператора ГРМ.
Трохи пізніше ми розповідали про законодавчу ініціативу – законопроєкт №12058 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення деградованих земель, стимулювання вирощування енергетичних рослин та виробництва альтернативного біопалива”. Зокрема, він вносить у понятійний апарат Закону України "Про альтернативні види палива" визначення енергетичних рослин тощо.