З 2 по 13 грудня у нідерландській Гаазі Міжнародний суд ООН заслухає 98 держав та 12 міжнародних організацій, щоб надати свій консультативний висновок щодо зобов'язань держав у зв'язку зі зміною клімату.
Про це повідомляє Euronews.
Протягом двох тижнів слухань понад 100 країн та організацій мають представити свої аргументи з приводу того, які дії мають бути законодавчо закріплені за державами для боротьби зі зміною клімату.
"Це наймасштабніша участь у слуханнях Міжнародного суду за всю історію. З погляду участі, ми можемо сміливо сказати, що це найбільша справа в історії людства", – заявила журналістам Маргарета Веверінке-Сінгх, юридичний радник у справі Вануату в Міжнародному суді ООН і юрист-міжнародник Blue Ocean Law.
Чому Міжнародний суд просять висловити свою думку щодо зміни клімату
Звернення до суду ООН за консультативним висновком щодо зміни клімату є частиною спроби створити міцнішу систему підзвітності, яка б встановила чіткі міжнародно-правові зобов'язання країн щодо кліматичних дій.
Цю ініціативу очолили малі острівні держави, які найгостріше відчувають на собі зміни клімату. Вони стали чинити тиск на Генеральну Асамблею ООН (ГА ООН), щоб отримати висновок Міжнародного суду ООН. Минулого року ГА ООН нарешті звернулася до суду з проханням надати висновок щодо "зобов'язань держав у зв'язку зі зміною клімату".
Які питання розглядатимуть
15 суддів з усього світу мають відповісти на 2 фундаментальних питання щодо зобов'язань держав у міжнародному праві:
- Яким є обов'язок країн захищати клімат?
- Які правові наслідки, коли вони своїми діями або бездіяльністю завдають значної шкоди?
Перед початком слухань Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату ознайомила суддів з науковим обґрунтуванням питання.
Яке значення матиме висновок
Консультативний висновок Міжнародного суду ООН не буде юридично обов'язковим, тобто не може безпосередньо змусити країни діяти, але він матиме політичне та юридичне значення.
Він може показати, що кліматичні дії та зобов'язання ґрунтуються на верховенстві права. Це означатиме, що країни можуть бути притягнуті до відповідальності за нездатність адекватно реагувати на зміну клімату.
Правники прогнозують, що консультативний висновок, ймовірно, вплине на судові позови щодо зміни клімату в судах по всьому світу. Зокрема, його можуть використати малі острівні держави у справах щодо компенсації від розвинених країн за історичну шкоду, завдану клімату.
У травні ЕкоПолітика повідомляла, що Міжнародний трибунал із морського права постановив, що парникові гази є забрудненням морського середовища, та зобов’язав держави світу контролювати та скорочувати викиди, які сприяють зміні клімату.