Смертність до кінця століття може зрости вчетверо порівняно з нинішніми значеннями і становитиме близько 30 млн осіб на рік навіть за умови запровадження заходів зі зниження викидів.
Такі дані свого дослідження опублікувала команда вчених із різних країн світу у журналі Nature Communications.
Якщо ж викиди будуть неконтрольованими, то цифра смертності зросте до 44 млн людей щороку, стверджують дослідники.
За їхніми розрахунками, смертність, пов'язана із забрудненням повітря, зросте у 5 разів, смертність, пов'язана з підвищеною температурою планети, збільшиться у 7 разів. Тому дослідники виділили глобальне потепління як більш важливий фактор ризику для здоров'я, ніж забруднення повітря, щонайменше для 20% населення планети.
“Ці висновки підкреслюють нагальну потребу у впровадженні сильнішої кліматичної політики, щоб запобігти майбутнім втратам людських життів”, – говорять вчені.
Вони представили просторовий розподіл річної смертності на таких ілюстраціях:
За цими прогнозами, в Україні з 2000 до 2090 року кількість смертей через зміни клімату зросте з 41 до 127 тис. осіб на рік, а через забруднення повітря – впаде з 72 до 18 тис. осіб. Від себе додамо, що покращення якості повітря у нашій країні пов’язане, на жаль, не з проведеною екомодернізацією промисловості, а зі знищенням її частини та зниженням обсягів виробничої діяльності через війну.
Раніше ЕкоПолітика писала, що екстремальні погодні умови, спричинені глобальним потеплінням, можуть призвести до зникнення популярних продуктів харчування та спричинити занепад гастрономічної культури низки країн. Серед кандидатів на забуття фахівці називають нідерландський сир гауда та діжонську гірчицю.