Україна може стати великим виробником і постачальником до ЄС зеленої відновлюваної електроенергії та матеріалів для зеленої трансформації сталевої індустрії.
Про це в ексклюзивному інтерв’ю ЕкоПолітиці розповів голова Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес асоціації Станіслав Зінченко.
Він наголосив, що зелена трансформація української економіки дуже важлива для Європи з точки зору внеску у боротьбу зі зміною клімату. На думку експерта, Євросоюз зможе швидше досягти своїх амбітних цілей зі зниження впливу на клімат, якщо інтегрує Україну та проінвестує в її екомодернізацію.
Станіслав Зінченко впевнений, що сонячний та вітровий потенціал нашої країни може допомогти Європі збільшити виробництво зеленої енергії та водню.
“Вітчизняна сталева індустрія готова виробляти сталь із низькими викидами вуглецю та сировину для виробництва зеленої європейської сталі. Тобто ми готові підтримувати ЄС і бути частиною зелених ланцюжків доданої вартості, але потрібні інвестиції”, – говорить він.
Фахівець виділив дві провідних ролі, які може зіграти наша країна у зеленій трансформації ЄС:
1. Великий виробник і постачальник зеленої відновлюваної електроенергії, потреба в якій, за його словами, в ЄС тільки зростає.
“Зокрема, наша країна має великий потенціал як виробник водню, але не тільки водню зеленого, а й такого, який виробляється за допомогою ядерної енергетики”, – розповів Станіслав Зінченко.
2. Постачальник матеріалів для зеленої трансформації сталевої індустрії. За словами фахівця, Україна може бути дуже гарним місцем для виробництва зеленої сталі чи напівфабрикатів.
Також експерт висловив припущення, що якщо в нашій країні буде виробництво як зеленої сировини, так і зеленої енергії, то, можливо, для ЄС виробництво в Україні та постачання продукції на європейський ринок буде вигідніше, ніж імпорт з більш далеких та менш дружніх країн.
“Тобто Україна може бути дуже важливим елементом європейського економічного простору та місцем для виробництва "зеленої продукції". Надзвичайно важливо, аби Європейський Союз ставився до України як до частини себе, а не як до третьої країни”, – сказав Станіслав Зінченко.
Він переконаний, що українська роль у досягненні амбітних кліматичних цілей ЄС може бути дуже велика.
Днями ЕкоПолітика розповідала, що у ЄС оцінили ефективність функціонування власного ринку вуглецю у 2023-2024 роках.