2024 рік, скоріш за все, знову поб’є рекорд за глобальною температурою, що спричинено подальшим зростанням використання викопного палива у світі.
Світові лідери, кліматичні експерти та активісти в понеділок, 11 листопада, на 29-й Конференції сторін ООН зі зміни клімату (COP29) почали обговорювати кліматичну кризу.
Категорії та цифри, які будуть у центрі уваги, видання Euronews наочно подало у вигляді діаграм.
1. Найперше, що зауважили аналітики, це те, що кількість спостерігачів-учасників кліматичних переговорів загалом зросла з COP21 – року прийняття Паризької угоди:
2. За попередніми оцінками, 2024 рік майже напевно поб’є рекорд 2023 року та стане найспекотнішим роком за всю історію спостережень.
Європейське кліматичне агентство Copernicus повідомило минулого тижня, що вперше в цьому році потепління на земній кулі досягло більш ніж 1,5°С порівняно з середнім показником доіндустріального періоду.
Глобальна температура повітря на поверхні у 2024 році коливалася наступним чином:
3. Європейський Союз разом із США та Великою Британією скоротили викиди парникових газів приблизно на третину з 1990 року. Попри це, згідно з даними ООН, глобальні викиди CO2 стабільно зростають:
4. Китай, США та Індія є найбільшими забруднювачами за масою викидів CO2, але країни Аравійського півострова лідирують за викидами на душу населення. За даними Євросоюзу, Катар має найвищі викиди на душу населення, за ним ідуть Кувейт, Бахрейн і Саудівська Аравія:
5. Минулого року ЄС скоротив свої викиди парникових газів на 34% порівняно з рівнем 1990 року. Однак до цілі кліматичної нейтральності до 2050 року ще далеко. Які країни змогли знизити викиди СО2, а хто – навпаки – їх наростив, дивіться на діаграмі:
6. Аналітики констатували, що у кожному секторі ЄС у 2023 році відбувалося скорочення викидів парникових газів порівняно з попереднім роком.
Найбільший спад спостерігався в енергетичному секторі – 20,1%, наступним став сектор промислового спалювання та процесів, де викиди скоротилися на 8,1%:
7. Дуже цікавими виявилися графіки стосовно джерел, з яких різні країни світу отримують енергію. Викопне паливо залишається домінуючим у більшості держав, хоча спостерігається помітне зростання використання відновлюваної енергії в усьому світі, особливо в таких регіонах, як Європа, США та Китай. Згідно з даними Європейської комісії, у першому півріччі цього року половина електроенергії в ЄС була отримана з ВДЕ:
8. У 2023 році Міжурядова група експертів зі зміни клімату, провідний міжнародний орган з оцінки зміни клімату, окреслила 5 потенційних сценаріїв для моделювання глобальних температурних змін до 2100 року на основі різних факторів, таких як зростання населення та викиди CO2.
Найбільш обнадійливий сценарій, SSP1-1.9, передбачає підвищення лише на 1,4°C. Його можна досягнути лише завдяки значному скороченню викидів.
Навпаки, якщо викиди парникових газів залишаться на нинішніх рівнях і чистий нуль не буде досягнутий до 2100 року, глобальна температура може зрости більш ніж на 2°C, як прогнозує SSP2-4.5.
Раніше ЕкоПолітика демонструвала, як виглядає павільйон України на COP29.