Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець на зустрічі з послом Швеції Тобіасом Тибергом заявив, що війна є перешкодою для "зеленого" європейського руху України.
Команда Міндовкілля продовжує документувати збитки природі від російської агресії, а 2 вересня набула чинності Методика, яка дозволить розраховувати завдані військовими діями збитки водним ресурсам, повідомляє Міндовкілля.
З 24 лютого екоінспектори провели 232 виїзди на місця злочинів проти довкілля та відібрали 198 проб ґрунтів по всій території країни.
Загрози ядерній та радіаційній безпеці
Станом на 7 вересня 2022 року Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
У своєму звіті МАГАТЕ вказало, що з початку захоплення станції росіянами у березні були суттєво порушені всі 7 основ ядерної безпеки:
- порушена фізична цілісність;
- порушена працездатність систем безпеки;
- складні умови для персоналу;
- пошкодження сторонніх джерел живлення;
- ускладнення ланцюгів постачання;
- проблеми систем радіаційного моніторингу та аварійних заходів;
- проблеми з комунікаціями з регулятором.
Місія МАГАТЕ підтвердила розміщення на станції російської військової техніки і солдатів.
Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти
1 вересня:
- обстріл Енергодара Запорізької області, внаслідок атаки сталося займання господарської споруди на території підприємства;
- обстріл селище Печеніги Харківської області з "Градів", який пошкодив інфраструктуру;
- обстріл авіапідприємство в Харкові, внаслідок атаки пошкоджено низку приміщень.
2 вересня ракетні удари по Харкову пошкодили приміщення.
3 вересня:
- росіяни влучили в продовольче підприємство у Краматорську. Ще одне влучання було у підприємство легкої промисловості – там сталася пожежа. У Слов'янську окупанти влучили у два підприємства;
- збито 5 російських ракет у Дніпропетровській області, падіння уламків спричинило 4 пожежі у кількох громадах.
4 вересня:
- обстріл зерносклада елеватора у Вознесенську Миколаївської області, що спричинив пожежу;
- зруйнували елеватор в Очакові Миколаївської області, знищивши кілька тисяч тонн зерна;
- масований ракетний удар по Миколаєву зруйнував об’єкти цивільної інфраструктури.
5 вересня:
- атака нафтобази у Карпівській громаді Криворізького району. Сильна пожежа знищила запаси палива;
- обстріл Нікопольського району Дніпропетровської області пошкоди 9 інфраструктурних об’єктів;
- ракетний обстріл пошкодив промислове підприємство у Миколаєві;
- пошкодили господарчі споруди і виробничі об'єкти в селах Ізюмського, Чугуївського, Харківського та Богодухівського районів, спричинивши пожежі.
6 вересня:
- ракетний удар по нафтобазі у м. Кривий Ріг, внаслідок чого виникла масштабна пожежа, яку гасили 16 годин;
- знищення складу з зерном фермерського господарства у Баштанській громаді Миколаївської області;
- пошкодження промислового підприємства у Комишуваській громаді Запорізької області.
7 вересня внаслідок ракетного удару в Немишлянському районі Харкова згоріла виробнича будівля. Російські війська також обстріляли промислове підприємство у Марганецькій громаді Дніпропетровської області.
“Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані”, – пояснили в матеріалі.
Екоінспектори розрахували 6,8 мільйона гривень шкоди довкіллю від пошкодження ємності з карбамідно-аміачною сумішшю та 6 цистерн, в яких зберігалося майже 155 тонн дизельного пального на території смт Дубов’язівка Конотопського району Сумської області. Обстріл, який стався наприкінці березня 2022 року, спричинив масштабну пожежу. Нафтопродукти та рідке азотне добриво потрапили на землю та забруднили її.
Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями
За даними ДСНС, майже половина території України була забруднена мінами та вибухонебезпечними предметами. Наразі вдалося зменшити площу потенційно небезпечної території із 300 тисяч квадратних кілометрів до 185 тисяч. Однак ситуація ускладнюється постійними обстрілами територій на напрямках Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Одеської, Сумської та Миколаївської областей.
“Значну проблему також становить забруднення мінами та вибухонебезпечними предметами річок, водойм та водосховищ України, прибережних акваторій Азовського та Чорного морів, гідротехнічних споруд та морських портів. Загальна площа потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами акваторій України становить близько 16 тисяч квадратних кілометрів”, – йдеться в повідомленні.
З 24 лютого 2022 року вилучено та знешкоджено 192 230 вибухонебезпечних предметів, зокрема 2106 авіаційних бомб.
3 вересня російські війська завдали ударів фосфорними снарядами по селу Безруки Дергачівської громади Харківської області. У результаті цього повністю згоріли понад 16 будинків. Зброя, що містить білий фосфор, заборонена до застосування за міжнародними угодами і завдає значної шкоди здоров’ю людей та довкіллю.
Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються
Значна частина українських лісів лишається замінованою. 2 вересня лісівники підірвалися на міні на Житомирщині.
Через військові дії продовжують виникати лісові пожежі. 2 вересня, окупанти обстріляли Великомихайлівську громаду Дніпропетровської області. Внаслідок атаки сталася пожежа у лісі, вигоріло 4 гектари.
2 вересня у Краснопільській громаді Сумської області обстріли спричинили лісову пожежу, вогонь перекинувся на позиції росіян.
3 вересня війська рф обстріляли територію національного природного парку "Великий луг" у Запорізькій області. Займання сталося на островах Малі та Великі Кучугури в акваторії Каховського водосховища. Парк має загальнодержавне значення, тому що саме тут гніздяться червонокнижні птахи, ростуть дуже рідкісні рослини.
В матеріалі зазначили, що Європа підтримає Україну у відновленні лісів.
Шкода водним ресурсам
У суббасейні річки Сіверський Донець у серпні 2022 року було виявили наявність у воді нафтопродуктів, що у попередні роки не фіксувалось. Підвищена концентрація азоту амонійного та наявність нафтопродуктів обумовлена неефективною роботою очисних споруд та воєнними діями в регіоні. У воді також виявили пестициди, поліароматичні вуглеводні, леткі органічні сполуки та важкі метали. Також було виявлено наявність у воді нафтопродуктів (в межах нормативних значень), що раніше не фіксувалось.
Чорне та Азовське моря
7 вересня Одеська обласна прокуратура повідомила, про кримінальне провадження за статтею 441 Кримінального Кодексу України про екоцид за фактом масового знищення дельфінів внаслідок збройної агресії рф проти України.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Харкові екоінспектори розрахували 3,18 мільярда гривень збитків довкіллю від обстрілу російськими військами парку ім. Горького, що стався 9 серпні 2022 року.