Як в Україні можна прибрати стихійне звалище через телефон: перевірили роботу сервісу "Екомапа"

Як в Україні можна прибрати стихійне звалище через телефон: перевірили роботу сервісу "Екомапа"

В Україні вже п’ятий рік працює сервіс "Екомапа" від Міністерства екології, за допомогою якого можна залишити звернення про екологічні порушення та перевірити їх усунення.

Суть додатка полягає в тому, що якщо ви побачили несанкціоноване сміттєзвалище, то можете позначити його на державній карті екологічних порушень, сфотографувати й додати до заяви невеликий опис. Ці дані обробляються та надсилаються у вигляді звернень громадян до відповідного органу, який повинен усунути проблему.

"Екорубрика" перевірила, як сервіс працює сьогодні. Для цього вибрали кілька локацій у межах однієї територіальної громади, майже всі вони – в одному селі – Музичі.

Журналісти з'ясували, що стихійні, незаконні полігони, попри звернення громадян, залишаються на своїх місцях – це можна побачити на інфографіці: жовтим кольором позначено звернення, які обробляються, зеленим – ліквідовані звалища, а червоним – невиконані завдання. Як вказують у матеріалі видання, причин цього кілька.

  • Відповідальність за їх прибирання перекладається

Сміття, який видно на фото, скупчилося всього за чотири дні.

Заявку про це звалище, яка позначена в інтерактивній карті Ecomapa під номером №9668, зареєстрували ще в липні 2020 року – на цьому, кажуть журналісти, функція Ecomapa як сервісу завершується – звернення громадянина сформовано і передано до компетентного органу.

З цього моменту звернення починає свій шлях по довгих бюрократичних коридорах: спочатку – у Мінекоенерго України, потім – у Департамент екології та природних ресурсів, а після цього – у Музичанську сільраду, яка мала б дати відповідні розпорядження для ліквідації незаконного полігону.

Відповідь із сільради прийшла тільки через чотири місяці. У ній повідомлялося, що "за вказаними координатами стихійного звалища не виявлено", а ось звалище, яка розташоване поруч, є на території держпідприємства НДВ агрокомбінату "Пуща-Водиця".

З кадастрової карти медійники дізналися, що ця ділянка землі є тільки в постійному користуванні в "Пущі-Водиці", а земля належить державі. Згідно зі ст. 143 Земельного кодексу, неусунення порушень законодавства, яким є знаходження несанкціонованого звалища на території підприємства, є підставою для позбавлення права користування земельною ділянкою. Процедура займає трохи більше ніж два місяці, а відповідне рішення виноситься сільрадою або судом. Однак через майже пів року після того, як лист Музичанської сільради надіслали до користувача землі, нічого не змінилося.

Буквально наступного дня після візиту журналістів звалище відвідав Богдан Хамідулін – інспектор Белогородскої об'єднаної територіальної громади, до складу якої входять Музичі після реформи децентралізації. "Полігон представник влади пообіцяв ліквідувати, сміття – прибрати, але точні дати не назвав: рахунки ще заблоковано, бюджетних коштів може не вистачити..." – так, з ноткою іронії, місцева мешканка, яка була присутня на інспекції, перерахувала причини, що назвав інспектор.

  • Звалища з'являються знову

Ще на під'їзді до першого звалища представники ЗМІ побачили припарковану на полігоні машину з причепом, завантаженим сміттєвими пакетами, які власник автомобіля викидав просто в поле. Коли чоловік побачив журналістів із камерами, почав виправдовуватися: мовляв, не знав, що звалище незаконне, та й куди ще йому вивозити сміття.

У матеріалі констатують, що навіть якщо полігон ліквідують, він усе одно стараннями місцевих жителів і людей із сусідніх сіл незабаром знову з'явиться на старому місці.

Тим часом у селищі Музичі на "Екомапі" позначено 5 несанкціонованих сміттєзвалищ, місцеві жителі кажуть, що насправді їх близько 10. Жодне з них не усунуто, а ліквідація куп сміття – тимчасове рішення.

На підтвердження цього звалище, яке зареєстровано під номером 5631. Воно розташоване прямо на кордоні Фастівського району і на сайті сервісу позначено зеленим, під гордим підписом "Виконано". Але, якщо приїхати на локацію, можна переконатися у зворотному.

"Наявність таких звалищ в околицях згубна для здоров'я місцевих жителів. Громадська організація "Змінімо село разом" проводила дослідження, які показали, що серед місцевого населення трапляються ракові захворювання, зокрема в дітей, жителі Музичі скаржаться на дим, який поширюється через загоряння на звалищах; повітря, так само як і підземні води, забруднюється", – йдеться в матеріалі.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що в Україні запустили бот для скарг на екологічні порушення.

Читайте також
Українці можуть вступити в "екологічний батальйон" через новий застосунок "ЕкоЗагроза"
Українці можуть вступити в "екологічний батальйон" через новий застосунок "ЕкоЗагроза"

Завдяки йому кожен зможе дізнатись точну інформацію про стан повітря, води, ґрунту та інші довкіллєві дані

В Україні за місяць війни екоінспектори виявили порушень на понад 3 млн грн
В Україні за місяць війни екоінспектори виявили порушень на понад 3 млн грн

У Тернопільській області КП "Господар" засмітило землю побутовими відходами на суму понад 1,13 млн гривень

Названо області України, де росіяни скоїли найбільше екозлочинів
Названо області України, де росіяни скоїли найбільше екозлочинів

Уже більш ніж сотня — стільки злочинів проти довкілля від російської агресії

Українців закликали повідомляти про екологічні злочини окупантів
Українців закликали повідомляти про екологічні злочини окупантів

Для цього в спеціальному чат-боті запрацювала нова функція