В Данії система для очищення стічних вод із домогосподарств з нульовим викидом була розроблена в  1996-2000 в Syddansk Universitet. На сьогодні Центр переробки, який займається встановленням цієї системи, надав поради щодо неї більш ніж 1400 домогосподарствам. Значна частина проєктів – невеликі спільні об’єкти на 2-73 домогосподарства.  Кажуть, що чим ближчі відстані між окремим домогосподарствами, тим дешевше встановлення системи.

Як то все працює?

Найбільш відповідні фото з різних джерел додаю, і фото з реального об'єкта.

Розмір має значення. Довжину басейну треба визначати не на око, а за допомогою розрахунків. Якщо зробити систему занадто малою – вода буде текти через край, а занадто велику – верби загинуть у посушливий період.

Усі стічні води домогосподарств (чорні та сірі) проходять кілька етапів. Першим кроком є відстоювання жиру та найбільших частинок у відстійнику. Відстійник необхідно спорожняти один раз на рік, щоб частинки не потрапляли до об’єкта та не забруднювали систему розподілу. Зазвичай осад із резервуару зливається раз на рік і відправляється на муніципальну установку (часто це є законом), але у віддалених районах можна й цей осад переробити спеціальними методами (то інша історія).

Після відстоювання стічні води стікають до "колодязя" з невеликим електричним насосом, який може працювати на вітряній або сонячній енергії. Насос для звичайного домогосподарства споживатиме близько 30 кВт/год на рік, залежно від відстані від цієї ємності до об’єкта.

"Зелена частина", де власне, і росте верба має ширину 8 м і довжину, скільки потрібно. Необхідна довжина буде сильно відрізнятися від розміру домогосподарства або поселення, від регіону до регіону. У Данії можна побачити об’єкти розміром від 8х6 м до 8х60 м. В середньому розмір цього басейну рідко перевищує 8х30 м. Ґрунт, викопаний в процесі встановлення системи, знову використовується в системі після встановлення дренажів, колодязів, систем розподілу тощо.

Після цього залишається тільки посадити живці верби. Робити це потрібно ранньою весною, а стічні води "запускати" відразу після посадки. Так верби виростуть і спустошать ґрунт протягом весни, влітку та восени, так що в ґрунті буде достатньо місця для стічних вод і дощу, що потрапляють безпосередньо на об’єкт взимку.

Правильно зроблені вербові споруди дуже прості в управлінні. Це єдиний об’єкт, який за весь час експлуатації матиме позитивний енергетичний баланс. Він просто вироблятиме енергію, яка використовується для матеріалів і створення об’єкта через кілька років.

Поживні речовини та важкі метали ефективно засвоюються стеблами та листям верби у кількості 10-20 тонн сухої речовини на гектар (принаймні так пишуть розробники системи). Об’єкт не впливатиме на навколишнє середовище, оскільки повністю закритий непроникною мембраною. З обох сторін ця мембрана захищена від пошкоджень камінням у ґрунті. Це означає, що вербові очисні споруди можна використовувати навіть там, де поруч розташовані колодязі, вона не буде погіршувати якість ґрунтових вод. Проте, важливо, щоб домогосподарства, які використовують вербові очисні споруди, використовували екологічні миючі засоби та засоби особистої гігієни (цьому питанню слід приділяти таку ж увагу всім іншим типам споруд для каналізації). Таким чином речовини ніколи не будуть накопичуватися в ґрунті, і ґрунт можна буде використовувати як орну землю після використання об’єкта навіть через багато років.

Вербу-біомасу можна використовувати для:

  • енергії як цілі стебла або як щепу (16-19 ГДж на тонну сухої речовини);
  • плетену огорожу як з мертвого, так і з живого матеріалу;
  • будівельні матеріали.

Як доглядають за насадження в поселенні?

Кожна "грядка" умовно поділена на три частини. Раз на рік одна третина зрізається. Таким чином, забезпечується постійний "врожай". Якщо пропустити прорідження, то верби перетворюються на справжні дерева, зрізати та переміщати які стає досить складно. Тому краще робити це вчасно.

Ми позалилишали зрізані верби  для прихистку для диких тварин й птахів. Склали величезними купами. Буде щепоріз – будуть робити щепу. Поки так.

facebook.com/i.w.kazakova facebook.com/i.w.kazakova facebook.com/i.w.kazakova facebook.com/i.w.kazakova facebook.com/i.w.kazakova